تبلیغات
ترفند و آموزش - Dr.Watson , دکتری برای تمام مشکلات ویندوز !
 
ترفند و آموزش
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : hamid
نویسندگان
نظرسنجی
بزرگترین شرکت کامپیوتری دنیا کدام است؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ممکن است شما نیز تا به حال نام Dr.Watson ویندوز XP را شنیده باشید. ابزاری که همیشه در پس ویندوز بوده است و بسیاری از کاربران از توانایی های این برنامه مفید بی خبرند. 
شما به وسیله این برنامه میتوانید به راحتی ریشه مشكلات بسیار جدی را كه در سیستم ها اغلب باعث قفل كردن دستگاه و ... میشود ، ردیابی كنید و بعد برای رفع مشكل اقدام كنید. با استفاده از این ابزار فوق العاده میتوانید بدون نیاز به نرم افزارهای آنتی ویروس و فایروال امنیت سیستم خود را تضمین کنید.

شما به وسیله این برنامه میتوانید به راحتی ریشه مشكلات بسیار جدی را كه در سیستم ها اغلب باعث قفل كردن دستگاه و ... میشود ، ردیابی كنید و بعد برای رفع مشكل اقدام كنید. 
هنگامی كه شما برنامه 
Dr.Watson را اجرا كنید ، این برنامه در پس زمینه قرار میگیرد و منتظر به وجود آمدن یك مشكل در سیستم شما میماند تا جزئیات آن را ثبت كند ( آیكن این برنامه در نوار وظیفه قرار میگیرد ). بسیاری از افراد فكر میكنند كه به این برنامه در ویندوز XP نیاز پیدا نخواهند كرد چون این ویندوز نسبت به ویندوزهای قبلی خود بسیار پایدارتر و مستحكم تر است و خوب همه این موضوع را قبول دارند. اما با تمام این پایداری بازهم امكان دارد ناگهان مشكل جدی ای برای ویندوز XPنیز پیش بیاید. اگر شما در آن هنگام این برنامه را اجرا كرده باشید میتوانید به راحتی مشكل را رد یابی كرده و پس از حل آن دیگر نگران به وجود آمدن چنین مشكلی نباشید. پس بهتر است همیشه به فكر باشید تا بعدا پشیمان نشوید. 

برنامه Dr.Watson تمامی اطلاعات وابسته به سیستم را درست قبل از اینكه خطا و مشكل اتفاق بیفتد ضبط میكند. به عبارت دیگر اگر سیستمتان از حركت ایستاد و یا یك خطای سیستمی جدی را به شما نشان داد میتوانید كامپیوتر خود را Restart كرده و بعد به سراغ فایل Log ای كه برنامهDr.Watson درست قبل از وقوع مشكل میسازد بروید. این فایل شامل جزئیات كامل مشكل میباشد در اینجا اگر كمی اطلاعات حرفه ای راجع به سیستم و كدهای سیستمی داشته باشید میتوانید به راحتی مشكل را ریشه یابی و حل كنید. در غیر این صورت اگر مشكل خیلی جدی باشد شما حتما نیاز به یك متخصص خواهید داشت كه با نشان دادن فایل Log به آن متخصص ، او به راحتی ( در اكثر مواقع ! ) مشكل را برای شما حل میكند. اما همواره یادتان باشد كه هیچ برنامه ای نمیتواند بهترین باشد. برنامه Dr.Watson اگر چه در بسیاری از موارد به خوبی از عهده وظیفه خودش بر می آید اما گاها نیز ممكن است اگر مشكل سیستم شما خیلی جدی باشد و باعث قفل شدن كل سیستم شما گردد ، نتواند ریشه مشكل را ثبت كند و در گزارشش قید كند. اما نگران نباشید چون این اتفاق ممكن است یك در هزار رخ دهد و اصلا جای نگرانی نیست. 

نكته جالب توجه دیگر این برنامه این است كه شما با ارسال فایل 
Log آن برای شركت Microsoftمیتوانید از راهنماییهای متخصصان این شركت نیز برای رفع مشكل خودتان استفاده كنید. فایل Logبرنامه Dr.Watson اغلب خطاها را تشریح كرده و روش درست و منطقی را برای اصلاح و تعمیر آن به شما پیشنهاد میكند اما همواره بهتر است كه از یك فرد متخصص نیز در این زمینه كمك بخواهید كه به نظر من متخصصان خود شركت Microsoft میتوانند بهترین انتخاب شما باشند جون كاملا رایگان اند ! 
برای ارتباط با این متخصصین فقط كافی است كه به قسمت پشتیبانی تكنیكی سایت 
Microsoftمراجعه كنید و بعد فایل Log را برای آنها ارسال كنید و منتظر راهنمایی های آنها بمانید. مطمئن باشید شما را بدون جواب نخواهند گذاشت. 

و اما نحوه كار با این برنامه مفید : 
این برنامه به صورت پیش فرض از دید كاربران پنهام است و شما نمیتوانید آن را در پوشه 
Tools بیابید. برای اجرای آن ابتدا از طریق منوی Start وارد برنامه Run شده و عبارت DrWtsn32 را تایپ كرده و سپس Enter را بزنید تا برنامه اجرا شود. 
پس از شروع برنامه شما میتوانید تنظیمات مورد نیاز را انجام داده و بعد به سایر كارهای خود بپردازید. 

اما توضیح تنظیمات برنامه : 
در قسمت 
Log File Path شما میتوانید مسیر ذخیره فایل Log برنامه را تعیین كنید. 
در قسمت 
Crash Dump شما میتوانید مسیر فایل ذخیره موقت ( تصویر لحظه ای ) برنامه را تعیین كنید ( بهتر است این قسمت را تغییر ندهید ). 
در قسمت 
Wave File شما میتوانید یك فایل صدا را تعیین كنید كه برنامه هر وقت مشكلی را ثبت كرد به شما با آن صدا هشدار دهد. 
در قسمت 
Number Of Instructions شما میتوانید تعداد راهنماییهایی را كه برنامه در فایل Log به شما آموزش میدهد را تعیین كنید. 
در قسمت 
Number Of Errors To Save شما میتوانید تعداد ثبت خطاها را در هر فایل Log مشخص كنید. 
در قسمت 
Crash Dump Type شما میتوانید نوع ذخیره فایل Dump ( یا تصویر لحظه ای ) را در هنگامCrash سیستم تعیین كنید. Full یعنی ذخیره به صورت كامل با تمام جزئیات ، Mini یعنی تا حد امكان خلاصه و مختصر ، NT4 Compatible Full یعنی فایلی كامل سازگار با سیستمهای NT4 . 
در قسمت 
Options میتوانید جزئیات تكنیكی فایل Log خود را افزایش یا كاهش دهید. به ترتیب زیر : 
Dump Symbol Table : نمایش و ذخیره فایل Dump با تمام كاراكترهای حرفی و شكلی. 
Dump All Thread Contexts : نمایش و ذخیره فایل Dump با تمام متون و داده های رشته ای. 
Appened To Existing Log File : اضافه كردن تمام موارد فایل Dump به فایل Log موجود. 
Visual Notification : ضبط و ثبت اخطارهای دیداری. 
Sound Notification : ضبط و ثبت اخطارهای صوتی. 
Create Crash Dump File : ساخت یك فایل Dump در مواقع Crash برای بازبینی های بعدی. 
در قسمت 
Application Errors خطاهایی كه به تازگی در كار با سیستم برای كاربر اتفاق افتاده نمایش داده میشوند. با Highlight كردن هر كدام از آنها و فشردن دكمه View میتوانید فایل Dump یا همان حالت موقتی را كه در بالا بحث كردم را مشاهده كنید. یادتان باشد متون نوشته شده در فایل موقت كه شما مشاهده میكنید هر بار با Restart شدن سیستم به صورت اتوماتیك در فایل Logذخیره میشوند. با فشردن دكمه Clear آن اخطار از لیست Application Errors حذف میشود. 
برای مشاهده فایل 
Log برنامه Dr.Watson شما میتوانید از ویرایشگر WordPad استفاده كنید. این فایل را باید در همان مسیری كه مشخص كردید بیابید ( با نام DrWtsn32.log ). البته مسیر پیش فرض خود برنامه به صورت زیر است : 
Document and setting / All users / Application Data / Microsoft / Dr Watson 

اگر نرم افزار خاصی را نصب كرده اید كه به نظر شما مسبب از كار افتادن سیستمتان است ، قبل از نصب برنامه یك تصویر لحظه ای از سیستم بگیرید و سپس به برنامه Dr.Watson اجازه دهید كه یك تصویر لحظه ای دیگر را پس از انجام عمل نصب برنامه بگیرد. با این كار شما میتوانید به بخش پشتیبانی Microsoft كمك كنید كه با مقایسه این تصاویر شما را در حل هر چه سریعتر مشكلتان یاری كنند. 
در صورتی كه از سیستمی با سرعت بالا استفاده میكنید توصیه میكنم تمام موارد 
Options را انتخاب كنید و Crash Dump Type را نیز در حالت Full قرار دهید تا فایل Log شما با جزئیات كامل ساخته شود. 
بعد از تنظیم كردن برنامه كافیه كه شما روی دكمه 
OK كلیك كنید تا برنامه در پشت پرده به كار خودش ادامه دهد. معمولا بعد از فشردن دكمه OK برنامه از دید شما پنهان میشود اما در بسیاری از مواقع به صورت یك آیكن در نوار وظیفه نمایش داده میشود كه شما میتوانید با دوبار كلیك روی آن تنظیمات را تغییر دهید یا فایلهای موقت موجود را بازبینی كنید. 
بعد از اجرای برنامه میتوانید با خیالی آسوده به سایر كارهای خود مشغول شوید و از اینكه یك نفر همواره مراقب و محافظ سیستم شماست لذت ببرید.

 


نوع مطلب : ترفند، 
برچسب ها : Dr.Watson، دکتری برای تمام مشکلات ویندو،

       نظرات
چهارشنبه 11 اسفند 1389
hamid